TVP.PL > TVP 1 > FILMY W JEDYNCE > POLECAMY

21:15
2017-04-22
Gladiator
Film historyczny

USA 2000, 155 min
Reżyseria: Ridley Scott
Scenariusz: David Franzoni, John Logan, William Nicholson

Rzymski generał, Maximus (Russell Crowe) po raz kolejny poprowadził rzymskie legiony po zwycięstwo na polu bitwy. Wojna się kończy, Maximus marzy o powrocie do domu, do żony i syna. Jednak umierający cesarz Marek Aureliusz (Richard Harris) widzi w bezsensownej wojnie zdradę ideałów republikańskich i własną życiową porażkę. Jedyną osobą, która może, jego zdaniem uzdrowić Rzym jest Maximus. Prawy człowiek, odważny żołnierz, kochany przez swoich podwładnych jest według niego jedyną osobą, która może zasiąść na cesarskim tronie.

Zazdrosny o wpływy Maximusa u cesarza, dziedzic tronu, tchórzliwy i żądny władzy Commodus (Joaquin Phoenix), najpierw dopuszcza się ojcobójstwa , a następnie zleca zamordowanie generała i jego rodziny. Cudem unikając śmierci, Maximus ucieka do najdalej położonej prowincji. Tam zostaje wzięty do niewoli i staje się gladiatorem. W głębi serca marzy o powrocie do Rzymu i pomszczeniu ukochanej żony, jedynego syna i starego cesarza.

Maximus wie, że jedyną potęgą większą od władzy cesarza jest wola ludu, dlatego też aby dokonać zemsty, musi stać się największym bohaterem imperium. Co z resztą udaje mu się doskonale. Ludzie kochają nieustraszonego Gladiatora.
Rosnąca popularność pozwala mu wrócić do Rzymu i zrealizować marzenia o zemście.


Gladiator
Film historyczny, 155 min, USA
Reżyseria: Ridley Scott
Scenariusz: David Franzoni, John Logan, William Nicholson
Muzyka: Hans Zimmer, Lisa Gerrard
Występuja: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Richard Harris, Djimon Hounsou, Connie Nielsen, Olivier Reed, Derek Jacobi i inni